Как да разчетем фактурите си за ток?

January 9, 2025

Чувствали ли сте се объркани, докато разглеждате сметката си за ток? С всички цифри, термини и такси, тя може да изглежда като неразбираем пъзел. ТОКИ, като търговец на електроенергия, обаче, цели да помогне на клиентите си да разберат по-добре своите фактури за електроенергия. В тази статия ще разгледаме заедно някои от ключовите компоненти на фактурата за ток и ще обясним за какви цели се начисляват.

Активна енергия 

Един от ключовите компоненти на вашата фактура е активната енергия. Това е количеството, което консумира вашия бизнес или дом. Активната енергия обикновено се измерва в киловатчаса (кВтч). Във вашата фактура за електроенергия ще видите количеството електроенергия, която сте употребили през отчетния период, както и цената на кВтч, по която сте таксувани. Цената за активна енергия зависи от типа на пазара:

Регулиран пазар: Цените се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и са фиксирани.

Свободен пазар: Цените се договарят между клиента и избрания търговец на електроенергия. Това осигурява по-голяма гъвкавост и възможност за оптимизиране на разходите.

Търговска надбавка и/или административна такса

Стойността на административната такса и/или търговската надбавка включват разходите за балансиране на електроенергията и административно обслужване на клиентите и се определят и получават от търговеца на електроенергия.

Търговската надбавка е фиксирана стойност или %, който се добавя от търговеца към цената за всеки кВтч консумирана електроенергия.

За разлика от търговската надбавка, административната такса не е пряко обвързана с количеството консумирана електроенергия. Тя е фиксирана сума и се начислява на месечна база за всеки обект.

Обикновено офертите с фиксирана административна такса на ТОКИ са ограничени за обекти с конкретна консумация - например до 10 МВтч на месец. Това е такар за да сме сигурни, че административната такса ще покрие разходите за обслужване и балансиране.

Във всички случаи, екипът ни се стреми винаги да предлага гъвкави ценови планове, които да са съобразени с административната и икономическа обстановка и да дават предимство за нашите клиенти и възможност за ефективно планиране и управление на разходите.

Акциз 

Акцизът е данък, който се налага от държавата върху определени стоки или услуги. Стойността на акциза за електрическа електроенергия се определя от ((Комисията за енергийно и водно регулиране)) веднъж годишно и еднакъв за всички потребители, независимо от търговеца.

Акцизът се начислява от търговеца на електроенергия в месечната фактура на клиента, след което се разплаща от него към държавата.

Приходите, генерирани от акцизи, често се използват за финансиране на конкретни програми или инициативи, като здравеопазване или подобрения на инфраструктурата.

Мрежови такси и услуги 

Включва стойността на услугите за дистрибуция на електрическа енергия. Тези такси също се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране и са еднакви за всички потребители. Тези такси покриват разходите за пренос и достъп до електроразпределителната мрежа. Те включват:

  • Цена за пренос през електропреносната мрежа: Такса, която покрива разходите за транспортиране на електроенергия от производствените мощности до основните подстанции чрез националната електропреносна мрежа и осигуряваща стабилност и капацитет за големи количества електроенергия.

  • Цена за достъп до електропреносната мрежа: Такса, която гарантира физическия и административния достъп на потребителите и търговците до националната мрежа. Тя е важна за поддържането на устойчивостта и капацитета на мрежата, особено при нарастващото натоварване от нови източници на енергия.

  • Цена за пренос през електроразпределителната мрежа: Такса, която покрива разходите за разпределение на електроенергията от подстанциите към крайния потребител. Тази мрежа работи на по-ниско напрежение и е проектирана да достигне до домове, офиси и предприятия в различни региони.

  • Цена за достъп до електроразпределителната мрежа: Такса за осигуряване на възможност за свързване и ползване на електроразпределителната мрежа. Тя покрива разходите за управление на връзките и поддръжката на инфраструктурата, необходима за стабилно доставяне на електроенергия.

Търговеца разплаща стойността на тези услуги към Електроразпредлителните предприятия, като целта на тези средства е за поддръжка и развитие на инфраструктурата, за да се гарантира постоянна и качествена дистрибуция на електроенергията в България.

Процес по физическата доставка на електроенергия

Физическото снабдяване с електроенергия включва сложен процес, който започва с производството на електроенергия в електроцентралите. Електричеството се генерира чрез използването на различни енергийни източници, като въглища, природен газ, ядрена енергия или възобновяеми източници като вятърна, слънчева или водноелектрическа енергия. След като електричеството бъде генерирано, то се предава по електропроводи с високо напрежение до подстанции, откъдето след това се разпределя към местните разпределителни мрежи. Оттам електричеството се доставя до отделни домове и предприятия чрез мрежа от електропроводи и трансформатори.

Процесът на доставка на електроенергия от електроцентралите до отделните потребители е силно регулиран и внимателно наблюдаван, за да се гарантира, че е безопасен и надежден.

Научете повече за участниците в този процес и тяхната роля тук.